ul. Wspólna 1/3
00-529 Warszawa 53

Eksploratorium

Nowoczesne eksploratorium powstanie w Warszawie już za dwa lata, czyli w 2006 r. Wczoraj w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy minister nauki Michał Kleiber, minister edukacji narodowej i sportu Krystyna Łybacka oraz prezydent Warszawy Lech Kaczyński podpisali Porozumienie o intencji powołania zespołu do realizacji projektu „Eksploratorium”.

- Od lat zabiegałem o budowę eksploratorium w Polsce, bo to doskonała metoda popularyzacji nauki - mówił Michał Kleiber, minister nauki. Zapewnił, że eksploratorium będzie mieć państwowe dotacje, zarówno podczas budowy, jak i później. - Opłata za bilet będzie symboliczna - zapowiada minister.
Eksploratorium ma budzić ludzką ciekawość. To ma być dobrze podana wiedza. Tu nie będzie mowy o karnym wysyłaniu wycieczek szkolnych. Przed drzwiami eksploratorium będzie panował nieustający tłok – prorokuje prof. Kleiber.
Warszawskie eksploratorium ma być pierwszym miejscem w Polsce, w którym będzie można samodzielnie przeprowadzać różne eksperymenty i doświadczenia. Wirtualna podróż po wszechświecie lub po ludzkim organiźmie – to tylko zapowiedź kilkuset atrakcji, jakie znajdą się w nowoczesnym muzeum techniki.
Eksploratorium ma powstać nad brzegiem Wisły, w sąsiedztwie Biblioteki Uniwersyteckiej i Mostu Świętokrzyskiego. Jak wyjaśnia prezydent Lech Kaczyński – To ma być nowoczesna i lekka konstrukcja. Projektanci muzeum chcą wykorzystać bliskość Wisły i dać okazję młodym naukowcom przyjrzeć się działaniu elektrowni wodnej, czy nowoczesnej oczyszczalni ścieków. Będzie można zbadać próbkę wody, a nawet ją oczyścić.
Całkowity koszt przedsięwzięcia to około 120 mln złotych. Poniesie go Ministerstwo Nauki i Informatyzacji wraz z władzami miasta. W jakich proporcjach – tego jeszcze nie ustalono.
W eksploratorium, obok ekspozycji stałych i zmiennych zapewniających atrakcyjność nowoczesnego muzeum dla osób dorosłych, powinny być dostępne pracownie i laboratoria, w których wykwalifikowani nauczyciele będą mogli prowadzić zajęcia. Dzięki stworzeniu specjalnego kanału komunikacji między muzeum a szkołami, będą miały one (szczególnie te spoza Warszawy) możliwość zamawiania zajęć z wyprzedzeniem.

Eksploratoria na świecie:

Experimentarium (Dania)
Exploratorium, San Francisco (USA)
Science Museum, Londyn
Ontario Science Center, Ontario (Kanada)
Heureka, Finlandia
Smithsonian National Air and Space Museum, Waszyngton (USA)
The Tech – Museum of Innovation, San Jose (USA)
Houston Museum of Natural ScienceOstatnia modyfikacja: 19 marca 2004 rokuBACK