ul. Wspólna 1/3 
00-529 Warszawa 53

Serwis WAP

-Co to jest WAP?
-Co znajduje się na WAP KBN?
-Jak wygląda witryna KBN w wersji dla telefonów komórkowych?

Co to jest WAP?

Mówiąc językiem czysto technicznym WAP (od ang. Wireless Application Protocol) jest to protokół aplikacji bezprzewodowej umożliwiający dostarczanie komunikatów internetowych po przez telefony komórkowe, pagery i inne terminale cyfrowe.

Wyrażając się bardziej przyjaznym, zrozumiałym językiem można powiedzieć, że WAP to usługa umożliwiająca dostęp do Internetu z poziomu telefonów komórkowych.

Telefony ze wsparciem WAP wyposażone są w tzw. WML user-agent, czyli w przeglądarkę języka WML (odpowiednika HTML na PC), w którym napisane są strony internetowe dla aparatów komórkowych.

"Komórki" w porównaniu z komputerami podłączonymi do sieci mają niewielką ilość pamięci, procesor o mniejszej mocy, o wiele mniejszą szybkość transmisji danych, a przede wszystkim niewielki, dwukolorowy wyświetlacz. Z tego względu witryny internetowe w wersji dla "komórek" mają bardzo prostą, mało rozbudowaną strukturę, są zwięzłe a zarazem oszczędne w treści, nie zawierają atrakcyjnej grafiki. Mimo to uważa się, że w niedalekiej przyszłości urządzenia bezprzewodowe staną się podstawowym narzędziem dostępowym do Internetu.

Więcej informacji o WAP można znaleźć m. in. na stronach:

http://www.mobile.net.plNET
http://www.waper.plNET
Co znajduje się na WAP KBN?

Serwis WAP KBN jest uzupełnieniem witryny WWW.

Ze względu na ograniczone możliwości telefonów komórkowych w serwisie WAP nie podajemy tego wszystkiego co można znaleźć na naszych stronach WWW.

Ograniczyliśmy się do podania najważniejszych informacji o Komitecie Badań Naukowych,  w tym najbardziej przydatnych w chwili, gdy nie ma możliwości skorzystania z PC (komputera osobistego). Przede wszystki są to dane adresowe i podstawowe telefony (centrala, kierownictwo, departamenty i biuro).Jak wygląda witryna KBN w wersji dla telefonów komórkowych?

Nasza witryna w wersji dla telefonów komórkowych z WAP-em dostępna jest pod adresem:
...
http://www.kbn.gov.pl/wap.wml
(adres ten należy wpisać w "komórce", aby połączyć się z naszą stroną)

Dla osób nie posiadających telefonów komórkowych ze wsparciem WAP, a pragnących zobaczyć jak wyglądają strony internetowe wyświetlane z "komórki", stworzono wiele emulatorów tj. programów na PC imitujących telefon komórkowy.

Jednym z najbardziej popularnych emulatorów jest dostępny on-line gelon.net: http://www.gelon.netNET
..
..
Jak wygląda WAP KBN na emulatorze
(wymagana jest przeglądarka w wersji 4.x lub nowszej)
..
..

 

Ostatnia modyfikacja: 1 kwietnia 2003 rokuBACK